Слово “фінанси” – етимологія і значення

Від Julia

Слово “фінанси” – етимологія      Походить від середньоанглійського слова ‘finaunce’, далі – від англо-норманського і середньофранцузького слова ‘finance’, своєю чергою – від слова ‘finer‘ «оплачувати», «платити ціну або викуп».     Спочатку – від кореня ‘fin’ («кінець»), як і латинське слово ‘fīnis‘ («фініш») і середньо-латинське слово ‘finantia’ «завершення [розрахунку]» або «вказівка про виплату».    Первинно слово “фінанси” буквально…

Бінарний [binary]   |   Унарний [unary]

Від adm-ua

“Бінарний“ ◆ Подвійний; такий що складається з двох парних частин. ◆ Здвоєний, двочленний; такий що передбачає наявність двох компонентів. ◆ Двійковий; здатний приймати тільки одне з двох станів.   Етимологія: Походить від латинського слова ‘binarius‘ (від латинського кореня ‘bini‘). Пізньолатинське слово bīnārius означає «такий що складається з двох»; латинське bīnī перекладається «пара».   “Унарний” ◆…

Сакральне — священне

Від adm-ua

Сакральне/священне стосуються найвищих цінностей ‘ Сакральне — священне (від латинського слова ‘sacrum‘ «святиня, жертва») – це характеристика речей/істот/явищ, що стосуються найвищих цінностей (ідеалів), освячення (поклоніння), ритуалів («таїнств»). ‘ Сенс сакрального протилежний профанному. Сакральне – це священне, вічне, абсолютне, містичне. ‘ Сакральним стає те, що виділяється свідомістю як принципово відмінне від мирського («людського»). Сакральне як священне…

«весь» / «вёсь» / «вёска»

Від adm-ua

весь — село [“Словник українській мови”]. весь (давньоруське слово; від прасл. *vьsь; біл. вёска, пол. wieś) —  сільське поселення. Праслов’янське слово *vьsь походить від пра-індоєвропейського кориння *u̯ik, *u̯eik, *u̯oiko. Воно спориднено зі словами: латинським ‘vicus‘, готським ‘weihs‘, давньо-в.-німецьким. ‘wich‘, санскритськтм विवेश (вівеса). Cлов’янські мови використують для позначення сільських населених пунктів слова, похідні від “vьsь”: білоруське…

парампара — paramparA — परम्परा (санскрит)

Від adm-ua

Парампара  paramparA  परम्परा  —  санскритський термін = Традиція/звичай, безперервний ланцюг, спадкоємність, послідовний ряд, родовід. = Tradition/convention, uninterrupted series, succession, line/row, lineage. /// АМК ‘ ‘ ‘

Слово “тенета” (“тенет”)

Від adm-ua

Значення слова “тенета” 1. Сітка для ловлі звірів, птахів. Раз Лев пішов поживи розглядати,  та у тенета і піймався (Леонід Глібов, Вибр., 1957, 54); В лісі ж то все там тебе [зайця] й стереже:  сови, тенета, вовки і лисиці… (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 121); Особливо заприятелював він з одним підстаркуватим табунником, що майстрував клітки й тенета, в які ловилися і..…

Слова “пісня” та “піти” / “піяти” / “співати” – етимологія.

Від adm-ua

Яка етимологія слів “пісня”, “піти”/”піяти”/”співати”? Слово “пісня“ походить від праслов’янського коріння “петі”, від якого в числі іншого пішли давньоукраїнського “піяти”, “пію”, “співаю”, “поѭ” (білоруське “пець”, “пею”; верхньо-лужицьке “spěwać”, ніжне-лужицьке “spiwaś”). Звідси ж слова: “півень” (“пісні”). Близьке до слов’янського слова “петі”, “роjǫ” ( “пити”). Походити від «співати, оспівувати», тобто сходить до стародавнього (проукраїнського “язичницького”) обряду жертвопринесення,…