Що таке Тантра, Йога, Тантра-Йога
традиція, світогляд і практика Тантри.

Від adm-ua
*** що таке є Тантра й Тантра-Йога — світогляд та практика в Тантрі ***

1. Що таке є Тантра.

Тантра ( तन्त्र ) від «Тан» — “мережа, тканина, сітка, сплетіння“.

‘Тантра’ означає “Система” («доктрина» в езотеричному розумінні), що дає знання про «сплетіння» життя, про свідомість, мудрість буття та реальності.

Це є цілісний підхід до пізнання загального з погляду індивідуального та універсально.

Це є вивчення Макрокосмосу через вивчення МікрокосмосуПринцип фрактальності.

Тантра-Йога заснована на всіх наукахастрономії, астрології, нумерології, фізіономіці, фізиці, хімії, алхімії, традиційній медицині Аюрведи, тощо — для забезпечення практичної реалізації високої свідомості та філософії в житті.

Замість того щоб розділяти різні галузі людських знань, Тантра збирає всі знання та досвід у Єдність.

2. Мета Тантри й Тантра-Йоги

Тантра – це є «п’ята Веда». Вона має паралелі із Атхарва-Ведою.

Два шляхи духовного розвитку працюють у взаємодії:
(1) ВедійськийВайдіка, й
(2) ТантричнийТантріка.

Мета Тантри — це є розширити знання про всі стани свідомості. Для здійснення цього необхідне, переживаючи великі труднощі або починаючи шукати щось за межами нашої обмеженої програми, нам необхідний шлях та зміни.

Тантра-Йога пропонує методологію і інструменти для цього. ТантраЙога вчить розпізнавати всі різні об’єкти та чинники, особливо таки що впливають на відчуття та думки, долати перешкоди на шляху до еволюції.

Очищаючи думки і відчуття, шляхом практики Тантра-Йоги створюється Світ та Світло, Єдність, Ієрархія, Цілісність, Порядок та Гармонія.

Всесвіт має дві протилежності:
“Принцип Шива”  та  “Принцип Шакті“.
Їх поєднання дає Творіння
Створення Всесвіту, «Динамічну Творчість».

Енергія зазнає багато змін та руйнується. Цей процес нескінченний, поки цей феноменальний світ існує, існує і “Мати Всесвіту”.

Бажання природні, і поки ми поміщені в своєму тілі, вони у нас будуть.

Наші органи чуття через які до нас потрапляють до об’єкта бажання. Велика частина наших бажань пов’язана з фізичним тілом. Люди стають рабами своїх інстинктів, які формують нижчу частину особи, і роблять їх жертвами незадоволеності і нещастя.

Тантра-Йога пропонує практичні способи розширення свідомості і та використання бажань.

Шляхом споглядання та медитації (Дхьяна), дихальних вправ (Пранаяма), наочності (Йога-Відья) тантра-йога допомагає розкрити Вищу Божественну природу.

Тантра — це стародавнє містичне вчення. Завдяки тантричній Садхані (практиці), садхака (адепт) може знайти Духовне Визволення (Мокшу) і розкрити Cіддхи (надздібності, надприродні можливості). Тантра була вельми давно, й у доведійської цивілізації.

Тексти Тантризма називають ‘Тантри‘.

Тантризм є самостійна традиція — це своєрідна йогічна духовна практика. Тексти та знання Тантри та її особливі риси — це унікальні методи.

Індійська тантра існує у формах:
* Шайва — натхі, капаліка, кашмірський шиваїзм, шайва-сіддханта,
* Агхорі (екстремальні практики),
* Вайшнава-тантра (сахаджія Vaisnava Sahajiya),
* Ганапатья (Ганеша),
* Саурья (Сур’я),
* ШріВідья (Калівідья, Кула).

З тантрою близькі різні види Йоги як Системи пізнання.

Панчаратра-агама (збір тантричних писань) поділяє Тантру на пять видів (Шива, Вішну, Брахма, Сур’я та Кумари): «Шайва, шакта, брахма, саура и каумара — так пятикратно поділяється Тантра і ті хто її оголосив».

Тантризм за традиційними уявленнями є форма шактизму; “шактисти” так чи інакше є “тантристи”. Але не слід обмежувати Тантру тільки Шактизмом. До Тантри також відносять такі форми: Агхора, Капаліка, Трика, Вірашайва, Сахаджа, РадхаВаллабха.

Слово «Тантра» має кілька значень: «таємне знання», «практика», «вчення», «за допомогою тіла» і «ткацтво».

Тексти Тантри дають таке трактування цього терміну: «вчення називається Тантрою тому, що розкриває знання про істинну суть усього — Таттву — і тим самим дає Осяяння, Просвітлення».

Походження Тантри пов’язане з Силою “Велика Богиня-Мати”. Форми, подібні до Тантри, існували у всіх народів давнини.

Сучасна Тантра складався під впливом ведійської філософії, брахманізму й буддизму. Риси давнього шанування Богині-Матері добре збереглися й понині.

Тантри як книги духовних практик називаються «Садхана-Шастра».

Тантра – це є універсальне знання для всіх людей, з якої черпають духовну силу інші філософії, традиції.

В одній з найшанованіших тантр — «Маха-Нірвана-Тантрі»: «Всі люди на землі — від високонароджених до найнижчих — здібні дотримуватися вічного Шляху Тантри».

Тантрична традиція складається з великої кількості різних течій. Їхні прихильники взаємно визнають один одного одновірцями (шактизм, шайвізм, тощо).

За всією різноманітністю тантричних культів всі вони зводяться до чотирьох основних типів:
(1) «Тантра права»,
(2) «Тантра ліва»,
(3) Шактизм, і
(4) стародавній Тантризм.

1. Послідовники «тантри правої руки» шанують Богиню-Матір відповідно до приписів ортодоксальних та “ведійських” правил.

2. Прихильники «тантри лівої руки» використовують багато чого, що для інших уважається неприйнятним (жертви тварин, вживання вина, ганжі, чи магічні обряди); зокрема ритуал посвячення ‘кула’ (‘каула’) — це є «5М» (Панча-Макара) завершується тантричною майтгуною.

3. Одним із засновників шактізму – містик й гуманіст Шрі Рамакрішна (1836-1886). Погляди «універсалістів» характерні для представників «Місії Рамакрішни» і реформістських течій, вони й зберігають давню шану Жіночого Начала.

Найбільш текстів (близько 80) – це є рання школа Каули, що мала вплив на традицію Сіддханта. Характерні риси Каули є у багатьох тантричних напрямках — південноіндійська традиція Шрі-Відья (SriVidya-Sakta) та кашмірська традіція Крама (Krama).

Характерні риси Каули є у багатьох тантричних напрямках — південноіндійська традиція Шрі-Відья (SriVidya-Sakta) та кашмірська традіція Крама (Krama).

Одним з найважливіших тантричних культів є “шанування 64 Йогіні“, на честь яких створювали багато будівель та храми круглої форми.

*** Дві протилежності Всесвіту -- Принцип Шива та Принцип Шакті -- поєднуються та дають творіння й динамічну творчість ***

“Права” Тантра

«Тантра правої» (Дакшіна-марга, Дакшін-Ачара) є поєднання тантричного та ведичного брахманічного індуїзму.

Послідовники Дакшіна-марги шанують Богиню-Мати згідно з звичайним індуїзмом і відмовилися від “архаїчних” древньотантричних практик (maithuna, «магія», практик що суперечать ведичній традиції).

Послідовники цієї форми шактизму навіть не називають себе ‘tantric‘, а «Шакті-hindu» («Shakta-hindu»).

Найважливіша школа Дакшіна-марги — це є школа Шрі-Видья-Кула, = Самайа-Ачара (часто це назва поширюють взагалі на все школи «шляху “правої руки”»).

Її послідовники (зазвичай походять з брахманстів) поєднують практику шанування Шакті з вченням і методами Веданти.

“Богиня-Мати” (Mother Devine, Божа Мати) вшановується у формі ТріПура-Сундарі.
Магічний символ – це є знаменита Шрі-Янтра.
Мантра – це є 16-складова Шрі-Відья-мантра.

Послідовники цього напряму велике значення надають також практиці внутрішньої медитації, а звернення медитації – до Богині — Мати-Землі, Божої Мати.

Практика носить чистий, «саттвічний» характер.

У школі Шрі-Відья-Кула авторитетні лише Тантри, які не вступають в протиріччя з Ведами і ВедАнтою.

Найбільш шановані священні тексти цієї традиції — це є «Шубхагама-Панчака» (складається з п’яти Тантр, створених на основі ведичного вчення), «Тріпура-рахасья», знаменитий твір Шанкарачар’ї «Саундарья-лахарі», коментар Бхаскарараї до «Лалита-сахасранаме» (і сам її текст) і деякі інші його праці (наприклад, «Варівасья-рахасья»), також «Вамака-ішварі-мата», «Камікалавіласа-тантра».

До системи «Тантри “правої руки”» відносяться і народне шанування Шакті — Божої Мати, в яких звичними способами шануються різні форми Богині-Матері та інші тантричні жіночі Девати [Божественні Сутності].

“Ліва” Тантра 

Прихильники «тантри лівої» (Вама-марги, Вама-Ачари), зберігають у практиці ознаки стародавнього тантричного культу і, віддаючи явну перевагу авторитету Тантр і власних вчителів, знаходяться в опозиції до брахманської ортодоксії, використовуючи в своїх обрядах багато чого з того, що для решти індуїстів вважається неприйнятним (принесення в жертву тварин, вживання в їжу м’яса, риби і вина, ігнорування кастових відмінностей, сексуальні та магічні обряди тощо). Зовні, однак, більшість тантрік-вамачарі дотримуються всі основні приписи «тантри правої руки» і практикують езотеричні ритуали вамачари потай, оскільки Тантри наказують ретельно приховувати подібну практику від обмежених обивателів-пашу. Тих, хто відкрито оголошує себе прихильником «шляху лівої руки», в Індії та Непалі небагато. Основний школою вамачари є потужна традиція Шрі-Калі-кула (інші назви — каула, каула-дхарма, кулачара), що має безліч піднапрямів, тому нерідко всіх прихильників «тантри лівої руки» називають Каула (кауліка).

Важливе місце займають таємні містерії (Бхайраві-чакра, Йогіні-чакра та інші), В яких належним чином присвячені садхаки і садхікі виконують таїнство панча-таттви та інші езотеричні ритуали і практики.

Ритуал «Панча-Таттва» («п’ять елементів»). 5 елементів — це «Вогонь», «Вода», «Земля», «Повітря» і «Ефір». Кожен елемент співвідноситься в секретному ритуалі з певною дією. 5-й елемент займає вищий щабель в ієрархії «панча-таттви».

Тантра може вписатися в особистих духовних практик, не обмежуючи свою сферу до вибору між шляхами Каула-Тантри. ‘Каула’ позначає тантричного посвяченого, що належить до ініціації (‘Кула’). ‘Кула’ позначає «сім’я», родина.

Школи Тантри практикує очищення тіла, дихання, розуму і вражень (Самскар). Процес очищення є очищення з п’яти ПершоЕлементів в різних проявах.

Кожен з шкіл тантри також практикує методи пробудження духовної енергії.

Типи людей в Тантрі 

У специфічній ієpаpхії тантpичної тpадиції існує тpи основних ступеня людських типів.

У специфічній ієрархії тантричної традиції існує три основних людських типів:
1-й тип — ‘Пашу’ = «прив’язаний» (від коріння ‘рash’ — «прив’язувати») і позначає людино-тварину.
2-й тип — ‘Віра’ = «герой» (корінь ‘vira’ [близький до латинського «vir»] — «доблесний муж», «герой»); це людино-людина.
3-й тип — ‘Дівья’ = «божий» (‘divya’ — «божий»), тобто надлюдина, людино-бог); ‘Сіддха’ = «адепт»; ‘Каула’ = «посвячений».

Тантризм вважає, що практика Тантри доступна тільки типу людей «віра», якому за допомогою ініціації і духовної реализації можуть досягти і третього ступеня «дівья». Тантра зіставляє три типи людства з трьома гунами: «пашу» відповідає гуні «тамас», темній, низхідній, орієнтованій вниз онтологічної тенденції; «віра» — «раджасу», гуні горизонтальної експансії і підвищеноюї енергетичної активності; і, нарешті, «дівья» співвідноситься із «саттвою», гуною вертикальної духовної орієнтації, що означає нерухомий, полярний і сутнісний вимір реальності.

Існує системою «Варна»: Брахмани (жерці), Кшатріі (воїни), Вайш’ї (ремісники, художники), Шудри («пролетаріі»).

Конформістська людина є «пашу», позаяк залишається пов’язаною з системою конвенцій, які стають оманами при відсутності прямого духовного досвіду.

У такій вертикально по відношенню до традиційного суспільства оpіентаціі тантpичної ініціатичної іеpаpхії виpажається глибинний сенс цієї тpадиции в цілому.

*** що таке є Тантра і ТантраДжйотіш - Tantra and Jyotish ***

Світогляд та практика в Тантрі

Колись на Землі всі люди належали до однієї загальної релігії — вічної й природної Сатья-Санатана-дгарми («істинної вічної релігії»), що дозволяла всім істотам перебувати в гармонії з Богом-Батьком і Природою-Матір’ю.

«Завдяки практиці й регулярно здійснюваним принесенням люди задовольняли Бога та Рід (предків), дотримувалися чеснот. Завдяки вивченню Веди, медитації, аскезі, милосердю, благим діянням і приборканню почуттів люди мали величезну силу, мужність, мудрість й добру вдачу. Вони йшли після смерті до богів, самі були схильними до справжньої істини».

Надалі сила традиції ослабла, люди духовно деградували. Втративши істинне знання, вони почали ворогувати, створили безліч вірувань й ідеологій, що сприяло ще більшому їхньому роз’єднанню. Тоді для порятунку основ Санатана-Дгарми Великий Бог-Отець Шива подарував найтаємниче священне знання — Тантру, що є Веда-Сарою («сутністю Веди») і Панчама-Ведою («п’ятою Ведою»).

Тексти з містичних знаннях теж називаються Тантрами. В них у формі діалогів Отця світу Шиви й Матері світу Шакті (Деві) розкривається «буття та шляхи знаходження бажаного й кінцевого звільнення». В Тантрі Шива виступає в ролі вчителя, який наставляє, а Шакті — у ролі старанної учениці. Ці тексти — Агами (“Агамічний Ведизм”).

До упатантр прирівнюються й надбання тантричних духовних учителів — коментарі до тантр, трактати з філософії, Йоги (пізнання) й містичні дисципліни, а також шиваїстські або шактистські агами.

Діалоги Шиви й Шакті тривають нескінченно, тому нескінченний потік священних тантр. Час від часу Шива й Шакті виявляють окремі тантри через найгідніших Учителів тантричної традиції. Авторитетність кожної окремої тантри визначають авторитетні тантричні вчителя (Гуру / Ачар’ї). Деякі тексти Тантри були видані в перекладі на сучасні мови.

Саме через недоступність більшості текстів Тантризму є маловивченим. Дослідники тантричної традиції на кожному кроці зіштовхуються з незліченними загадками. Самі ж тантристи не розголошують таємниці свого вчення, оберігаючи від сторонніх культу й тексти Тантри.

Сам Шива й дгармапали («захисники») оберігають таємне тантричне знання від всіх тих, хто міг би зловжити цим знанням і принести шкоду іншим і собі. Для тантристів пізнання є не самоціллю, а засобом духовного самовдосконалення: досягнення спочатку стану з’єднання (Йоги) з Вищим («великого Звільнення»).

Ціль людського існування – повне розкриття закладеного в кожної живої істоти стану «божественної природи». Усвідомлюючи, людина мобілізує свої здібности та сили на досягнення стану Вищого З’єднання («Звільнення»).

У процесі пошуку божественного стану тіло й матеріальні об’єкти мають важливу роль. Тіло — це є місце енергії. Всесвіт – не є породження ілюзії (Майї), а космічне прояв тіло Бога, наповнене його силою та славою.
Осягаючи таємниці світобудови через правильне розуміння законів всесвіту й принципів взаємодії різних космічних елементів — Таттв, тантрист розкриває за допомогою своїх учителів і богів-покровителів свою справжню божественну сутність.

Абсолют (Брахман) — це є Чиста Космічна свідомість, з глибин якої виходить сила Шакті. Шива має досконалість і шанується як незбагненний і недосяжний Абсолют (Бгаґаван — «Власник [всіх] якостей»), Рудра, МахаШактіман («Сповнений великої моці»).

Шакті – Богиня-Матір — шанується як природний матеріальний прояв Бога (Проявлення, Природа). Духовна практика тантристів звернена до Шакті.

Тантристи прагнуть ідеальних відносин із Шакті, а через неї — і з Шивою. Шива та Шакті – три вічно існуючі прояви єдиної цілої реальності. Вони – це є всесвітня сім’я — Кула, де перебувають у постійній гармонії з Батьком-Шивою і Матір’ю-Шакті, дотримують Санатана-Дгарму, живуть за законами «найприроднішої релігії» істинної природи.

Ціль Тантри — «зібрати всіх в єдиній божественній сім’ї» і тим самим покласти кінець людській заздрості, злості й безглуздій ворожнечі. Тому самі тантристи називають свою релігію «релігією сім’ї» (кула-дгармою).

Тантристи говорять, що коли Калі-Юґа — сьогоднішні часи — «увійде в повну силу», то всі світогляди будуть поглинені тантричною Кула-Дгармою і всі люди на землі стануть тантристами.

*** Всесвіт має дві протилежності - Принцип Шива та Принцип Шакті ***

(Visited 1 772 times, 1 visits today)