Коли починається Ведичний новий рік – Сонячний і Місячний?

У давніх цивілізаціях (Мезенской, Трипільської, Ведичної і інших) люди жили в злагоді з Вищими Силами, з Природними Закономи. І тому вони кожен день відзначали (оживляли і дякували) певну Силу життя, певну якість Свідомості. Зі сходом – з початком кожного нового дня – на найвитонченішому рівні життя пробуджуються фундаментальні Сили життя, що впливають на даний день і керують даним днем.

Час різний, кожен день різний за своїми якостями, що можна побачити і по руху космічних об’єктів. Протягом дня в різний час пробуджуються різні Сили життя (великі Сутності, девати, Духи), які змінюють якості часу щохвилини, щогодини, щодня, щотижня, щомісяця, щороку, по 12-річним ритмам, по 60-річним циклам і так далі. Завдяки знанню цих Сил життя (Грах, «планет»), їх циклів, їх якостей / властивостей і їх впливів, сформувалися природні календарі, з яких найвідоміший – це Ведичний календар.

Сили життя (Грахи, «планети») реальні. Це – великі вселенські Сутності (Природні Закони, девати), вони описані і в древніх ведичних текстах як живі імпульси, що виявляються в кожній точці світобудови, в тому числі в людському тілі. Ми може знайти їх в своїй свідомості як відчуття, досвід.

Ведичний календар відображає те, які Сутності (девати) жваві в кожен момент життя людини, що допомагає діяти в згоді з часом – з циклами і ритмами: 60-річним, 12-річним, річним, місячним, тижневим, добовим і так далі.

Звернення уваги на цикли і ритми життя і застосування знаннях про Грахи (великі сутності, девати, «планети») пробуджує їх у свідомості, в тілі і оточенні людини. Коли девати жваві, то вони проявляються в своїй цілісності ( «гармонії») і доброчинності.

Ведичний календар – це реальні і живі цикли Грах [Сил життя, «планет»] і деват [Великих Сутностей], які допомагають звернути увагу на них, на внутрішні відчуття, на пов’язані з ними події в моєму житті. Так всередині мене проявляється і виділяється головна Сила життя – мій Дух (Сурʼя), моя Свідомість (Атма). Завдяки цьому фундаменту для мене відкривається поле всіх можливостей – всезнання і здібності.

***

У ведичній астрології / астрономії та літочисленні 9 Грах – Сил життя, «планет». Це – Сурʼя, Чандра, Гуру, Шані, Мангала, Шукра, Буддха, Раху і Кету [Сонце, Місяць, Юпітер, Сатурн, Марс, Венера, Меркурій, висхідний вузол і спадний вузол]. З них Юпітер і Сатурн – самі повільні планети, тобто їх періоди обертання найдовші, це – 12 і 30 років відповідно. Крім того, ці дві Грахи [Сили життя, «планети»] надають особливий довготривалий вплив як на всю Землю, так і на людину. «Найменше спільне кратне» (Н.О.К.) для 12 і 30 разом 60. Тобто рух Юпітера і Сатурна формує 60-річний цикл, в момент початку якого обидві планети з’єднуються (тобто між ними 0 °), потім кутова відстань між ними зростає до максимуму (коли між ними 180 °), і потім зменшується знову до їх з’єднання, яке трапляється кожні 60 років.

*** Коли починається Ведичний новий рік - сонячний, місячний *** А що таке рік?

Рік — це одне видиме обертання Сонця навколо Землі, тривалістю 365 ¼ доби (сонячних днів), протягом якого Сонце проходить рівно 360 °. Існують і більш короткі періоди (цикли) часу – сонячний місяць, місячний місяць, Пакша (половина місячного місяця), тиждень, сонячний день (доба), місячний день (Тітхі). У Ведичному календарі як момент початку року використовується не час 00:00:00 дати 1 січня за григоріанським календарем (причому різні моменти для різних місяців на Землі), а зовсім інший момент часу дає початок відліку року, що не тільки має пояснення з точки зору астрономічних принципів, але і єдиний для всієї Землі!

Річний цикл – це період обертання Землі навколо Сонця, рівний 365.24 сонячних діб. В результаті руху Землі по орбіті навколо Сонця, вона робить видимий рух по небосхилу серед нерухомих зірок, проходячи повний круг за рік.

На жаль, початок нового року як 1 січня є випадковим, обраним якимось Григорієм без будь-якого пояснення і без зв’язку з Законами життя, з Принципами світобудови. Такими ж умовними і неприродними датами «початків нового року» є 1 вересня і 1 березня (хоча з них початок березня – найменш неправильне). Через це випадкове і волюнтаристське рішення Григорія календар став називатися як «григоріанський календар».

У той же час в Ведичні календарі (літочислення) і Ведичній астрономії / астрології є день і навіть момент, який обґрунтовано з точки зору Законів життя і астрономічних / астрологічних принципів є початком Ведичного року ( «початком нового Ведичного року» ), оскільки в певний день і в конкретний момент (однаковий для всієї Землі) починається новий річний цикл обертання Землі щодо Сонця.

Як ми знаємо, видимий шлях руху Сонця по небу – екліптика – і видимі траєкторії руху планет по небу – зодіак – є лінією / поясом, що складається з дванадцяти частин, з 12 зодіакальних сузір’їв. «Знаки зодіаку» рівні за розмірами (по кутовий тривалості), тобто протяжність кожного зодіакального сузір’я ( «знака») дорівнює 30 градусам (360 ° / 12 = 30 °). У кожного зодіакального сузір’я (Раші) є точка початку; це конкретна точка на екліптиці, зазвичай поруч з яскравою і помітною зіркою. Оскільки Сонце протягом року рухається по екліптиці (через «знаки зодіаку»), то буде абсолютно природним і правильним прийняти за початок Сонячного річного циклу ту точку, яка є початком 1-го зодіакального знака. Ця точка – це 0 ° «сузір’я Овен сидеричного зодіаку» (Меша-раші).

Є зрушення між сидеричним зодіаком і тропічним зодіаком, яке зараз дорівнює 24 °. Тобто сузір’я «Овен» сидеричного зодіаку (Меша) і сузір’я Овен тропічного зодіаку відрізняються, вони по-різному розташовані на зодіаку (екліптики). І зрушення досить велике, зараз він дорівнює 24 градусам. Кутова величина цього зсуву (різниці) називається ‘Аянамша’ ( ‘Айанамса’). Причина цього – це явище прецесії тропічного зодіаку.

Але повернемося до того моменту, який є моментом початку Ведичного Сонячного року. 14 квітня кожного року Сонце (Сурʼя) входить в 0 ° першого сидеричного зодіакального «сузір’я Овен» (в Меша-раші). У цей день починається новий річний цикл – новий цикл руху Сонця, і тому в цей момент (для всієї Землі) починається новий Сонячний рік згідно з ведичним календарем (літочисленням), на підставі Принципів і закономірностей Ведичної астрології й астрономії.

 

***

Крім того, існує Ведичний Місячний рік, а також місячні місяці. На їх підставі теж можна знайти астрологично обгрунтований і відповідний Законами Сил момент початку Ведичного місячного року. Це – момент молодика навесні ( ‘Васанта’), коли починається перший і весняний місячний місяць ( ‘Чайтра’). Крім того, цей же момент – це момент початку 9-денного Свята Весни ( ‘Васант-Наваратрі’).

Назви місячних місяців засновані на Раші, в який Сонце переходить на протязі місяця за місячним календарем; тобто ім’я місячному місяцю дає Раші, в який входить Сонце між двома молодиками, що відзначають початок і кінець місяця за місячним календарем.

Тому 12 імен Раші відповідають 12 назв місячних місяців (मासाः):

 1. Меша => Чайтра
 2. Врішабха => Вайшакха
 3. Мітхуна => Джйештха
 4. Карка => Ашадха
 5. Симха => Шравана
 6. Канья => Бхадрапада
 7. Тула => Ашвинов
 8. Врішчіка => Картіка
 9. Дхану => Маргашірша
 10. Макара => Пауша
 11. Кумбха => Магха
 12. Мина => Пхалгуна

Таким чином, місячний місяць, коли Сонце переходить, наприклад, в Меша-Раші, називається «місячний місяць Чайтра» ; в його перебігу Сурʼя спочатку знаходиться в Міна-Раші, а потім – в Меша-Раші.

А місячний місяць, коли Сонце переходить, наприклад, у Врішабха-Раші, називається «місячний місяць Вайшакха» ; в його перебігу Сурʼя спочатку знаходиться в Меша-Раші, а потім – у Врішабха-Раші.

І так далі.

Місячний місяць «Чайтра» починається з молодика перед переходом Сурʼї [Сонця] в Мешу [Овен].

Перехід відбувається 14 квітня, а перший місячний місяць місячного року починається з молодика перед цим.

Слово «Чайтра» означає «Весна» або «Меша-Раші» [ «Знак Овен»].

 

***

Молодик (початок) першого місяця за місячним календарем – місяці Чайтра – зазвичай має місце в березні або квітні григоріанського календаря. Це – початок Ведичного місячного року; «Місячний» означає «материнський», «жіночий», природний, матеріальний, проявлений, земний, практичний, спрямований на добробут і благополуччя, на підготовку для засівання матері-землі, щоб Природа дала рясні результати (урожай, плоди і так далі). І, навпаки, початок Ведичного Сонячного року – це внутрішня, глибока, нематеріальна, Родова, Божественна, «духовна» подія; тому «сонячний» означає Родовий, «чоловічий», «батьківський», внутрішній, непроявлений, нематеріальний, «духовний».

Отже, з ведичної традиції і згідно Ведичної астрології / астрономії початок Ведичного Сонячного року відзначається 14 квітня кожного року. 14 квітня Граха Сурʼя [ «планета Сонце», Сила Сонця] переходить в перший Раші сидерического зодіаку – в Меша-раши [ «знак Овен»], де знаходиться в екзальтації ( ‘Учча’) протягом сонячного місяця, тобто кожен рік з 14 квітня і по 14 (або 15) травня.

Такий Ведичний Принцип (закономірність) для відліку початку року (річного циклу) саме з даного (1-го) сонячного місяця, протягом якого Граха Сурʼя [ «Сила Сонця»] – найважливіша Граха [Сила життя, «планета»] – перебуває в стані екзальтації (тобто в кращому своєму становищі), є найбільш вищим, природним і цінним. Якщо ми будемо відраховувати і починати рік на підставі цього Принципу (Закону Сурʼї, Духа), то таке узгодження свого життя з Вищим Законом дасть нам кращі якості і успішні результати в перебігу всього року.

Аналогічно, Принцип відліку початку сонячного дня (доби) від моменту Сходу Сонця (Сурʼї) дає нам його якості протягом всього дня, що приносять пробудженя, усвідомленість і успішність.

Автор:
Антон Кузнєцов - Майстер Школи Тантра-Джйотіша Ведаврата // Антон Кузнєцов (Ведаврат)
// Майстер і вчитель Тантра-Джйотіша

(Visited 18 times, 1 visits today)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *